Django

Autor: Karim Kabie | 27.5.2015 o 15:15 | Karma článku: 2,51 | Prečítané:  642x

Film Quentina Tarantina, režiséra, ktorý presviedča divákov už dvadsať rokov, že si môže dovoliť nakrútiť prakticky čokoľvek. Tentokrát si vybral western.

Tento režisér sa narodil v americkom Knoxville. Svoje meno dostal po matkinej obľúbenej postavy Quinta zo seriálu „Gunsmoke“. Jeho detstvo ovplyvnili nie len filmy, ale aj pop kultúra všeobecne. Televízne seriály, komiksy, populárna hudba. V Los Angeles začal navštevovať školu herectva. Po skončení štúdia si ako dvadsaťdva ročný našiel prácu vo videopožičovni VideoArchives, kde získal prezívku „magor z videopožičovne“, pretože neustále sledoval filmy a dokázal prerozprávať rôzne scény Neskôr sa Tarantino prihlásil na kurzy herectva. Divoký Django je režisérovým prvým počinom s westernovou tématikou. Film sa netají inšpiráciou v slávnom spaghetti westerne Sergia Corbucciho, ktorý bol v roku 1966 považovaný za najnásilnejšiu snímku všetkých čias.

Tentokrát mal k dispozícii 100 miliónov dolárov, o ktorých sa doteraz „magorovi z videopožičovne „ mohlo len snívať.

Je rok 1858 a otrok menom Django nasleduje ostatných trpiacich, uväznených v reťaziach. Je v moci nových pánov, zatiaľ čo sa Dr. King Schultz pohodlne preváža na voze so zubárskou ambulanciou. Ten je na stope vražedným bratom Brittleovcom, ku ktorým ho môže priviesť iba Django.  Nastáva výmena slov medzi Djangovými väzniteľmi a  Schultzom a  Django je oslobodený. Odvtedy pomáha doktorovi s dolapením a zabitím bratov. Stáva sa z neho lovec odmien. Keď sa táto dvojica vzájome spozná Django požiada Schultza o pomoc v záchrane jeho ženy. Tá je v zajatí bezohľadného plantážnika Calvina Candieho.  Aby sa Djangovi a Schultzovi podarilo uniknúť s Broomhildou, musia si zvoliť medzi obetou a prežitím. Príbeh plný napätia sa môže začať...

Tarantino si tentokrát do filmu zavolal zvučné mená. V hlavnej úlohe sa predstavil Jamie Foxx, známy napríklad aj z filmov Brainstorm alebo Deadline. Po jeho boku sa objavuje Christoph Waltz ktorý získal za svoju vedľajšiu úlohu Oscara. Nomináciu na Zlatý Glóbus za svoju rolu v tomto filme získal aj Leonardo DiCaprio, pre ktorého to bola najmenšia rola vo filme od filmu Don´s Plum Bar (2001), vo filme sa objavil až v 64. minúte.

Tarantino vo svojom najnovšom filme podáva príbeh klasicky a chronologicky, čo je v jeho tvorbe neobvyklé. Od úvodu dostáva divák jasný cieľ cesty a už len sleduje, ako sa dvojica lovcov odmien pomaly približuje k Djangovej žene. Tu sa ukazuje režisérova flexibilita a šikovnosť. Film bol natočený za 130 . Ide tak o najdlhšie točený film Quetina Tarantina.

Téma otroctva sa nesie celým dielom a režisér sa s ňou vysporiadal svojským humorom. Divoký Django opovrhuje rasizmom, čo len potvrdzuje scéna s dezorientovaným Kukluxklanom. Zaujímavosťou je že Divoký Django je prvým Tarantinovým filmom premietaným v čínskych kinách. Rovnako ako väčšina filmov smerujúcich na čínsky trh, musel aj on prejsť cenzúrou, pri ktorej bola upravená farba krvi ako aj výška a uhol jej výstrekov. Pre Tarantinovu tvorbu je práca s krvou príznačná.

Tarantino vyrozprával poctivý pištoľnícky epos plný farebných postáv a divokého násilia.

V trojhodinovom filme môžu diváci sledovať  akciu, napätie a rýchly sled udalostí. Záver však pôsobí trochu predvídateľne a otrepane. No aj napriek tomu je Django výborný film. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?